BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kiekvienas bent kartą lankęsis Jungtinių Arabų Emyratų šalyse šių kraštų tikrai nepamirš. Puikus klimatas, šalies infrastruktūra, tvarka ir ekonomikos lygis kelia susižavėjimą ir baltą pavydą. Tačiau ir ten dar ne viskas tobula - arabų kraštų verslininkams nestinga finansinių išteklių, tačiau stinga idėjų. Todėl Užupis Creative Cluster nariai pasirūpino užmegzti bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Dubajaus, Abudabio inovacijų kūrėjų.

Užupis Creative Cluster prezidentas Vytautas Ratkevičius pasakoja net nesitikėjęs, kad jo ir kolegos UCC klasterio rinkodaros vadovo Mariaus Pareščiaus viešnagė Jungtiniuose Arabų Emyratuose (toliau JAE) bus tokia sėkminga. Kelionė prasidėjo „Dubai World Game Expo” konferencija. Ji vyko 2012 m. lapkričio 27-28 dienomis, kuri buvo organizuota jau penktąjį kartą. Konferencija skirta pristatyti platų interaktyvių pramogų, įskaitant vaizdo žaidimų, interneto žaidimų, mobiliųjų žaidimų spektrą, pramoginio pobūdžio mokomąsias ir informacines programines įrangas, žaidimų techninę įrangą, ir naujos kartos platformas. DWGE laikoma didžiausia metine interaktyvių pramogų industrijos atstovų susitikimo vieta, kur dėmesys sutelkiamas į B2B (angl. business to business) Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikos regionuose. Konferenciją globoja H.H. Sheikh Majid Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, pirmininkas Dubajaus Kultūros ir Meno institucijoje.

Konferencijoje lietuviai susipažino su pagrindiniais startupų, verslo inkubatorių kūrėjų atstovais ir lyderiaujančių aukštųjų technologijų kompanijų lyderiais. Tai yra žmonės, kuriantys ir vystantys JAE inovacijų ekosistemą. Neseniai buvo pastatytas inovacijų kūrimo miestelis ir universitetas, kuriame įkurtas vienas pažangiausių tyrimų centrų - „Silicon Oasis” slėnis. Slėnio veikla prasidėjo arabų šalių investuotojų pritraukimu į Dubajų ir modernaus verslo inkubatoriaus statybomis.

„Silicon Oasis” slėnyje vykusiame „Seed” forume Lietuvos inovacijų kūrėjai turėjo galimybę užmegzti glaudžias pažintis su įtakingiausiais Artimųjų rytų investuotojais. Vytautas Ratkevičius pasakoja: „Buvome pakviesti į prabangiame viešbutyje vykusią vakarinę dalį, kuri buvo pati įdomiausia. Su „Silicon Oasis” direktoriumi Hans Henrik Christensen aptarėme būsimą Lietuvos ir Jungtinių Arabų Emyratų bendradarbiavimą. Šiemet organizuosime bendrus startupus.”

Idėjų generavimas JAE yra kiek kitoks, nei Lietuvoje. Vykstant startupui svarbiausia yra mąstymo strategija. Vis dėl to lietuviai kuria daug originalesnes idėjas, nei arabai. Juk žmogus labiau linkęs į inovacijas tada, kai jam sunku ir kyla noras pakeisti situaciją. Iš gero gyvenimo, koks yra Dubajuje, naujovių nesukursi. Arabų aukštųjų technologijų kūrėjai labiau linkę vystyti „žingsnis po žingsnio” tipo projektus. Kita vertus, JAE gali didžiuotis turėdami puikiai išvystytą rinką. Todėl šalių bendradarbiavimas būtų naudingas abiems pusėms. Planuojama, kad jau nuo 2013-ųjų metų JAE verslininkai investuos į lietuvių startupus, taip pat vystys bendrus projektus kompleksinio saugumo srityje.

Viena svarbiausių arabų šalių vertybių - tai geležinė tvarka visose gyvenimo srityse. JAE piliečiai yra skaudžiai baudžiami net už menkiausius finansinius nusižengimus. Todėl pasak V. Ratkevičiaus ir apgavikų Jungtiniuose Arabų Emyratuose praktiškai nėra.

Pasirodo, kad pirmasis „Startup Weekend” renginys Dubajuje įvyko visai neseniai - 2012-aisiais metais. Tai UCC narius labai nustebino. Tokį vėlyvą verslo akseleratorių bumo pasirodymą JAE galima paaiškinti vidine arabų rinkos infrastruktūra. Arabų verslininkai yra nelinkę investuoti į nenuspėjamos sėkmės projektus. Taip pat tą lemia ir griežti verslo apribojimai veikiantys šalyje. Tačiau prasidėjus ekonominei krizei dauguma investuotojų emyratuose nežino, kaip dirbti toliau. Todėl šiuo metu teisinė sistema JAE darosi vis labiau liberalesnė.

Apsilankę Dubajuje lietuviai persikėlė į Abudabį. Šiame mieste jie susipažino su pagrindiniais startupų organizatoriais mieste. „Nuėjome į verslo inkubatorių, kuriame vyksta įvairiausi pradedančiųjų verslininkų mokymai. Startupų kultūra Jungtiniuose Arabų Emyratuose dar tik prasideda. Arabų investuotojus šiuo metu labiausiai domina naujos idėjos ir darbo organizavimas. Susitarėme, kad darysime projektus, kurių komandos dalis bus Lietuvoje, kita dalis - Emyratuose,”- pasakojo V. Ratkevičius. Vaizdo konferencijų metu, būsimų startupų komandos generuos projekto idėjas, skirstysis darbus. Šiuo metu UCC vysto komunikaciją su įvairiais JAE investuotojais, su kuriais siekiama užtvirtinti tolesnį abiejų šalių inovacijų kūrimo įmonių bendradarbiavimą.

Organizacija „Semanoor” kuria pagrindinę Saudo Arabijos mokymų metodologijos infrastruktūrą. Jau vien vienam iš savo „TripleA” tipo kompiuterinių žaidimų kompanija skyrė 15 milijonų JAV dolerių. Jų kompiuterinį žaidimą įgarsino vieni žymiausių Holivudo aktorių. Ši organizacija nori atidaryti Europoje savo skyrių. „Semanoor” prezidentas Emad Aldoghaither kartu su Vytautu Ratkevičiumi susitarė dėl galimo šio skyriaus atidarymo Lietuvoje.

„Kelionėse į Jungtinių Arabų Emyratų šalis susipažinome su įvairiausiomis kompanijomis, kurias domina investavimas į Lietuvos kūrybines industrijas, ypač aukštąsias technologijas. Tikiu, kad 2012-aisiais pasėtos partnerystės sėklos JAV, Jungtinių Arabų Emyratų, Rusijos šalyse lems šių metų UCC sėkmės šienapjūtę,”- taikliai apibendrino savo viešnagę JAE Vytautas Ratkevičius.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą