BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasaulio žaidimų kūrėjų suvažiavimas Dubajuje

uzupiscreativecluster | 2011-12-21 | Be temos

Pasaulio žaidimų kūrėjų suvažiavimas Dubajuje (Dubai World Game Summit, http://www.gameexpo.ae/specialEvents.php) - išskirtinis, didžiausias pasaulyje žaidimų ir simuliatorių industrijos prisistatymas pasaulio bendruomenei, į kurį susirenka profesionalūs žaidimų kūrėjai, platintojai, investuotojai, autoretetingi žiniasklaidos atstovai. Šiais metais šis kasmetinis renginys vyko lapkričio 29 d. - gruodžio 3 d. Renginio programą sudarė dvi dalys: uždara, skirta pasaulinės žaidimų industrijos atstovams ir atvira, skirta visuomenei supažindinti su naujausiais laimėjimais. Lietuvą atstovavo Užupis Creative Cluster (toliau UCC) atstovai - klasterio prezidentas Vytautas Ratkevičius ir klasterio rinkodaros vadovas Marius Pareščius.

Svarbiausi akcentai - tai, kas aktualu šiandien
Pagrindinis pasaulio žaidimų kūrėjų suvažiavimo Dubajuje akcentas - Artimųjų Rytų rinkos atradimas per žaidimų pasaulį, vakarų ir Rytų kultūrų simbiozė ir bendradarbiavimas. Pasak Sidar Sahin, CEO, Peak Games (Turkija) atstovo žaidimų industrijai Artimuosiuose Rytuose atsiveria plačios darbo vietų kūrimo galimybės. Žaidimų industrijos ir valdžios bendradarbiavimo galimybes pristatė Irano National Foundation of Computer Games vykdantysis direktorius Behrouz Minaei ir Jordano Gaming Task Force pirmininkas Nour Khrais. Jungtinių arabų emiratų Ubisoft padalinio generalinis direktorius Yannick Theler pristatė karjeros ir įsidarbinimo galimybes. Žaidimų dizaino ir programavimo sesijoje kalbėta apie gerąją žaidimų kūrimo Artimuosiuose Rytuose patirtį (Mahmoud Ali Khasawneh, CEO, quirkat (Jordan)), pirmosios Artimuosiuose Rytuose epizodinių žaidimų multiplatformos kūrimą (Ahmad Jadallah, Director of Development, Games and Media, Semanoor International (Saudi Arabia)), pristatytos telekomunikacijų taikymo nuotoliniuose žaidimuose galimybės (Khaldoun Nimer, Senior Manager / Product - Content Services, Etisalat). Pasaulio žaidimų rinkos apžvalgos sesijoje supažindinta su Traviano (50 šalių, 40 kalbų) sėkmės istorija - tiesiai iš pirmų lūpų svarbiausius faktus pateikė Martin Kreuzberg, Head of Marketing, Travian Games GmbH (Germany). Greta savo naujausius žaidimus pristatė tokios kompanijos kaip INDEX Middle East, Wizards Productions, Tahadi Games ir kt. Atskira sesija buvo skirta Smartphone & Tablet žaidimų pristatymui ir naujausiems laimėjimams Artimuosiuose Rytuose. Verslo pradžiamokslis - Artimųjų Rytų Žaidimų rinkos pagrindinius vietos pasirinkimo, mokėjimo sistemos ir rinkodaros principus apibendrino Alex tho Seeth, CEO, Monetizur Ltd iš Libano. Artimieji rytai pristatyti kaip dar iki galo vakarų pasauliui neatrastas, bet ypač vertingas Eldoradas, vertas ne vienos sėkmės istorijos.

Kultūrinis barjeras - galimybių proveržis ar plėtros stabdis?
Artimųjų Rytų žaidimų ir žaidžiamųjų simuliatorių rinka - dar besiformuojanti rinka, kurioje jaučiamas specialiai jai pritaikytų produktų ar jų komponentų stygius. Pasaulinėje žaidimų ir žaidžiamųjų simuliatorių rinkoje vyraujanti tradicija - stipri orientacija vakarų vartotojiškos kultūros link. Pagrindiniai žaidimų ir žaidžiamųjų simuliatorių kūrėjai yra angliakalbiai ir jų formuojama terpė atspindi Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos formuojamą kultūrą ir mentalitetą, o modernūs žaidimai ir žaidžiamieji simuliatoriai arabų kalba - vis dar retenybė. Nors Artimųjų Rytų žaidimų ir žaidžiamųjų simuliatorių rinka gigantiška, sukauptas milžiniškas kapitalas, jiems produktų niekas nekuria. Pavyzdžiui, paslaugų mobiliesiems telefonams rinka sukoncentruota dviejų kompanijų rankose ir gana išplėtota, tačiau vis dar trūksta visos eilės paslaugų, atraktyvaus ir kultūriškai adaptuoto turinio.

Kita vertus arabų šalys ilgą laiką buvo orientiuotos į ,,išteklių” ekonomiką. Tačiau mažėjant išteklių, pamažu persioreintuojama į eko industrijų kūrimą ir vystymąsi, vis daugiau investuojama, tiesa, skirtingu intensyvumu, į aukštos pridėtinės vertės kūrimą: mokslinius ir naujausių pažangių technologijų tyrimus, sparčią mokslo sektorių plėtrą, naujų technologijų kūrimą ir vystymą, išsilavinimo skatinimą, inovacijų paiešką. Tai - naujo ekonominio modelio, naujos ekonomikos krypties užuomazgos. Esminis lūžis įvykęs dar visai neseniai (Palyginus, pavyzdžiui, su Didžiąja Britanija, kur lūžio taškas - 1997 m.), maždaug prieš penkerius metus.

Galimybės verslo plėtrai Jungtiniuose Arabų Emyratuose
Jungtiniams Arabų Emyratams būdinga didžiausių pasaulio pramonės, industrijų ir verslo gigantų koncentracija vienoje vietoje - Dubajuje kuriami ištisi, nuolat finansinėmis injekcijomis skatinami specializuoti verslo gigantopoliai - atskiri miestai ir miesteliai, pagal kuriuos orientuojami ir metro sustojimai (pagal juos galima išskirti atskiras marketingo, IT, finansų ir pan. sritis).
Nemažai prie sėkmingo verslo plėtros, nuolat augančių verslumo centrų plėtros prisideda ir įstatyminė bazė, paremta Koranu ir kultūriniais įsitikinimais. Pradedantieji verslai Jungtiniuose Arabų Emyratuose atleisti nuo visų mokesčių, investicijos skatinamos, tačiau investitorius neturi teisės imti palūkanų, viskas grindžiama tvirtu tarpusavio pasitikėjimu, praktiškai nėra bankroto atvejų, nėra primityvių vagysčių ir pan. Tačiau žmonės nelinkę imtis verslų, nes griežti įstatymai verčia būti užtikrintiems sėkme. Sukurti net atskiri kalėjimų padaliniai prasiskolinusiems - užtenka tik pristatyti skolintojo pasirašytą čekį ir prasiskolinęs iškart suimamas bei kalinamas tol, kol atsiskaito su kreditoriumi. Dėl to pasiektas visiškas pasitikėjimas tarp pirkėjo - pardavėjo. Net Dubajaus turguje, prekeivis supratęs, kad buvo permokėta už prekę, pats pasiveja pirkėją ir noriai grąžina permoką. Tą patyrė ir Lietuvos atstovai. Nėra jokios agresijos, apgavystės ir nepasitikėjimo. Čia nepabėgsi ir nepasislėpsi - prieš įvažiuojant į šalį taikomos moderniausios asmens identifikacijos procedūros - nuskenuojama akies rainelė.

Vietinė rinka formuojama skiriant jai visapusę apsaugą ir milžiniškas investicijas, kurios čia išreiškia 10 mln. litų ir didesne suma. Atidaryta daug inkubatorių, veikia daugybė ,,Start - up” ir investicinio kapitalo įmonių, kurie skatina vietinio produkto kūrimą. Verslas neįmanomas nedalyvaujant bent vienam arabų tautybės atstovui. Čia būtina pridurti, kad per visą istoriją arabų pilietybę yra gavęs vos vienas svetimtautis - daug nusipelnęs šeicho gydytojas. Kita vertus, Jungtiniuose Arabų Emyratuose tik 10-15 proc. gyventojų yra arabai, ypač didmiesčiuose.

Nors išsilavinimas labai vertinamas, bet specialistų nuolat stinga. Tai didžiąja dalimi nulemta išsilavinimo kainos - jis čia ypatingai brangus. Ne tik arabams, bet ir atidariusių Dubajuje atstovybes vakarų verslo atstovų vaikams sunku rasti tinkamą mokyklą, ypač vakarų tipo, o kaina už mokslo metus siekia 10 000-30 000 dolerių per metus.

Naudingi ryšiai ir verslo kontaktai
Klasterio atstovai V. Ratkevičius ir M. Pareščius pasidžiaugė užmegztais puikiais kontaktais su Dubajaus policijos vadais. Dubajaus policijos reikmėms yra sukurti keli simuliatoriai - policijos ir spec. tarnybų treniruokliai, pagrįsti 3D varikliais, kuriems būdingas vieno žaidėjo (angl. single player) tipas. Panašūs simuliatoriai jau penktus metus vystomi ir kuriami Lietuvoje, klasterio narių specialistams bendradarbiaujant su kalėjimų departamentu. Kuriami žaidžiamieji simuliatoriai, skirti resocializacijai yra pažangesni - pritaikyti iškart keliems žaidėjams (angl. multiplayer) nei Dubajaus analogai. Sutarta dėl strateginės partnerystės - UNITY ryšių formavimo ir galimo klasterio narių dalyvavimo Dubajaus policijos vykdomuose žaidžiamųjų simuliatorių kūrimo projektuose.

Dėl bendradarbiavimo galimybių derėtasi su animacijos studijomis, kurios, dėka didelių investicijų, praktikoje taiko visą naujausią techniką, bet vis dar jaučia pakankamai kvalifikuotų specialistų stygių, vis dar nėra išvystyta pasilinksminimo, video, animavimo industrija. Tai ypač paranku Lietuvai - siūlomas bendradarbiavimo modelis apima apibusę partnerystę: didžiųjų animacijos studijų techninė bazė, verslo vystymo kontaktai ir lietuviška vadyba, darbo jėga.

Glaudus ryšys sukurtas su Pietų Korėjos žaidimų industrijos atstovais, atvažiavusiais į Jungtinius Arabų Emyratus ieškoti klientų, kurių siūloma produkcija gana aukštos kokybės, tačiau ją reiktų sulietuvinti ar adaptuoti Europai. Jau iš pat pradžių įsiminė bendravimo kultūra - po kelių trumpų susitikimų, iškart po konferencijos, klasterio nariams buvo atsiųsta konfidencialumo sutartis bei pasiūlyta pradėti bendrą veiklą.
Ypatingą dėmesį reiktų atkreipti į specialistų iš Indijos ir Kinijos, kuriančių žaidimų charakterius, animacijas, įtraukimo į klasterio veiklą, galimybes. Ypač patraukli maža šių specialistų, dirbančių rutininį darbą, atlygio kaina - ji net tris kartus mažesnė nei Lietuvoje, šešis kartus nei Europoje. Jei šie specialistai pajėgūs atlaikyti kritiką ir išlaikyti kūrybinį cenzą, neabejotinai reiktų išplėtoti kelis pilotinius projektus.

Taigi klasterio nariai gali puikiai specializuotis pritaikant Vakarų kultūros pagrindu sukurtus žaidimus ir žaidžiamuosius simuliatorius Jungtinių Arabų Emyratų, Pietų Korėjos ir kitoms Artimųjų Rytų rinkoms - atliekant kultūrinį vertimą ir adaptaciją bei atvirkščiai pritaikant rytietiškos kultūros produktus vakarietiškai kultūrai.
Pagrindinės galimos plėtros kryptys:
• Yra didelis klasterio plėtros potencialas Artimuosiuose Rytuose - žaidimų ir žaidžiamųjų simuliatorių kūrimo ir platinimo srityse, jeigu jie atitiktų kultūrinius bei kokybinius reikalavimus;
• Didelis poreikis sukarintų, antiteroristinių simuliatorių;
• Plačios bendros produkcijos kartu su Rytų animatorių studijomis ir mišriu kolektyvu kūrimo galimybės;
• Duomenų centrų kūrimas Artimuosiuose Rytuose bei klasterio duomenų centrų migracija į rytus (Atskirų klasterio narių turima išskirtinė patirtis - dalyvavimas didžiausioje duomenų migracijoje Europos lygiu įgalina klasterio narius vystyti unikalius ir sudėtingus duomenų centrų kūrimo projektus);
• Didelė pagarba skandinaviškai kultūrai - puiki niša formuojant pasitikėjimo ir partnerystės tiltus, nes Lietuva vertinama ir priskiriama prie Skandinavijos šalių įtakos zonos.

Projektą “Užupio kūrybinis klasteris” finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programą.

Rodyk draugams

Gairės : | rašyti komentarą

Naujienos iš ISACA konferencijos

uzupiscreativecluster | 2011-12-07 | Be temos

Lapkričio 12-17 d. Barselonoje vyko informacijos saugumo ir rizikos valdymo (angl. Information Systems Audit and Control Association - toliau ISACA) konferencija. Konferencijos pagrindinis tikslas - supažindinti informacinių technologijų specialistus su karščiausiomis naujienomis IT saugumo srityje bei suteikti jiems mokymus ir žinias, padedančias tapti profesionaliais specialistais skirtingose verslo šakose.

ISACA atsiradimo istorija

Prieš gilinantis į ISACA konferencijos naujienas, vertėtų prisiminti pačios organizacijos įkūrimo istoriją. “Būti pripažintais lyderiais informacinių sistemų audito ir valdymo srityje” su tokia vizija prasidėjo tarptautinės ISACA asociacijos veikla 1967 metais. Tuomet grupė audito specialistų, dirbančių informacinių technologijų srityje, norėdami viešai keistis geriausia praktika ir žiniomis, pradėjo kalbėtis apie visuomeninės organizacijos steigimo būtinumą. Taip 1969 metais JAV buvo įsteigta EDP (Electronics Data Processing) Auditorių Asociacija. 1976 metais, siekdama plėsti žinių bazę ir jos kokybę, asociacija įsteigė dar ir mokslo bei studijų fondą.

ISACA turi virš 170 skyrių, vienijančių narius iš daugiau nei 140-ties šalių. Ši organizacija vienija virš 65 000 IT specialistų, kuriančių ir vienijančių IT vadybos ir audito standartus, atliekančių tyrimus šioje srityje, skleidžiančių pažangią patirtį ir geriausias praktikas, skatinančių efektyvų informacijos, sistemų ir technologijų valdymą ir kontrolę. ISACA darbe dalyvauja finansinėse, konsultacinėse ir vyriausybinėse institucijose dirbantys IT specialistai.

Informacijos saugumo profesionalų vaidmuo pastaraisiais metais vystėsi. Jis nebėra susijęs tik su technologijomis. Savo pareigas specialistai dabar glaudžiai suderina su verslo tikslais. Informacijos saugumo vadybininkai dažnai atlieka daug veiklos, įskaitant rizikos valdymą, saugumo programos valdymo, duomenų saugumo politikos kūrimą, priežiūros ir reguliavimo laikymosi. Siekiant ir toliau profesionaliai augti kiekvienam specialistui būtina nuolat atnaujinti žinias ir mokytis.

Tiesiai iš konferencijos įdomiausias technologijas, metodikas ir aktualijas būtinas žinoti kiekvienam, susiduriančiam su informacijos apsaugos problemomis, mums pasakoja Užupis Creative Cluster technologinių sprendimų vadovas Šarūnas Grigaliūnas. Šarūnas yra ir UAB Informacijos saugumo agentūra (angl. Information security agency) vadovas.
Saugumo technika

Šių dienų saugumo tendencijos sutapatinamos su technologijomis susijusiomis su informacijos saugumu. Jos apima jų naudojimą, architektūros ir dizaino aspektus ir ateities tendencijas. Visos jos yra siejamos su praktiniu - technologiniu (pvz. technologiniai auditai, IT streso testai) saugumu. Pranešėjų temos orientavosi į technologijų aplinką, saugesnį ir patikimesnį technologinių infrastruktūrų valdymą.

Informacijos saugumo valdymo standartai ir praktika

Per konferenciją pristatyti įvairūs standartų valdymo modeliai, metodai ir praktika, kuriant ir įgyvendinant programas praktikoje. Pasidalinta gerosios praktikos IT metrikomis, priemonėmis, valdymu ir vadovavimu. Diskutuota apie naujus standartų iššūkius bei galimus sprendimus. Netgi buvo garsiai kalbama apie IT vieną ar vieningą valdymo sistemą ir saugumo standartą, kuris galėtų atsirasti tokių konferencijų dėka. Šis “kūrinys” taip pat apimtų IT strategiją, architektūrą, dizainą, įgyvendinimą ir informacijos saugumo pajėgumų (resursų) eksploatavimą praktikoje.

Valdymo informacinės rizikos

Konferencijoje buvo identifikuojami pirmaujančių informacinės rizikos valdyme metodai ir praktika, kultūriniai ir organizaciniai aspektai, metrikos ir priemonės. Taip pat apžvelgtos dabartinės ar būsimos pramonės grėsmės ir pažeidžiamumo valdymo koncepcijos. Pristatyta apsaugos metrikos ir saugumo rodikliai, susijusios su organizacinės didesnės rizikos ir verslo prioritetais.

Kiekvienais metais tokio tipo konferencijos darbo grupė ginčijasi dėl aktualiausios ir savalaikės informacijos turinio pateikimo. Šiais metais konferencija buvo tikrai jaudinanti. Konferenciją pradėjo įžvalgus ir patyręs informacijos saugumo veteranas Francisco Ginel Feitas su pranešimu apie saugumo globalizavimą. Visų dėmesį prikaustęs informacijos saugumo guru kalbėjo apie egzistuojančias begales galimybių ištirti saugumą ir apie tai, kad atėjo laikas, kai reikia apjungti skirtingų krypčių sepcialistus ir skirtingus informacijos saugumo tyrimo būdus į vieną standartizuotą sistemą.

Pasidžiaugta fantastiška sėkme, kad pirmą kartą į informacijos saugumo konferenciją įtraukta „debesies” saugumo tema (angl. Cloud Computing). Tuo pačiu ši tema iškėlė daug klausimų dėl efektyvios informacijos apsaugos laikomos „informacijos debesyje”, kurioje talpinama informacija iš esmės tampa lengvai prieinama bet kam. Konferencijoje buvo galima pasirinkti išklausyti “Debesis” kompiuterinę sesiją, įskaitant ISO 27002 standartu paremtą naują atrankos metodą, apimantį šifravimo debesis, Debesies verslo rizikos IT vertinimus, auditą, PCI (mokėjimo kortelių industrija “Payment Card Industry”) atitiktį, tapatybės ir prieigos valdymo per debesis. Be to, buvo galima pasirinkti iš įvairių PCI sesijų konferencijos programą. Pirmą kartą konferencijos sesijų metu buvo integruojami skirtingų IT saugumo industrijų specialistų pranešimai. Sudarytos sąlygos pačiam susidėlioti prioritetus, su kuo pabendrauti, kurio specialisto pranešimą išklausyti. Ši programa buvo surinkta ir pateikta kaip galimybė apjungti “gerąją” saugumo praktiką su esamomis metodikomis ir saugumo standartais.

Konferencijos įžvalgos aktualios Lietuvai

Lietuvai aktualūs PCI (mokėjimų kortelių) ir ISO/IEC 27002 (anksčiau buvęs ISO/IEC 17799) standartai detaliau aprašo kaip turėtų būti įgyvendintos kontrolės priemonės. Tai yra standarto ISO 27001 „DO” fazės įgyvendinimas. ISO 27001 standartas yra laikomas pagrindiniu informacijos saugumo standartu, kadangi aprašo Informacijos saugumo valdymo sistemos (ISVS) kūrimo ir valdymo pagrindus. Beje, tai vienintelis informacijos saugumo standartas kuriam galima sertifikuotis Lietuvoje. Lietuva turi galimybę žengti dar toliau ir naudoti techninio standarto inovacinę metodiką OSSTMM. Daugelio valstybinių institucijų vienas iš reikalavimų sudedamųjų dalių yra techninis IT auditas. OSSTMM auditas ir atitinka labiausiai visais šiuos atvejus. Konkretūs OSSTMM testai gali būti susiejami su jau įdiegtais saugumo standarto reikalavimais, todėl OSSTMM būdas itin lankstus verslo sektoriuje, kuris dažniausiai kelia pačius aukščiausiu IT saugumo reikalavimus. Tokiu pavyzdžiu galėtų būti JAV Federalinės energetikos rezervų Komisijos sprendimas apjungti PCI DSS duomenų saugumo pastangas ir informacijos saugumo valdymo specifikacijos, pavyzdžiui, ISO / IEC 27001:2005, ISO / IEC 27002:2005 ir ISO / IEC 27005:2008 reikalavimus. Taigi, galimybė išreikšti saugumą skaitine forma yra sprendimas, kurį reikėtų pasirinkti vis daugėjančioje IT saugumo standartų gausybėje. Būtina apjungti ir derinti skirtingas IT saugumo metodikas ir praktikas tarpusavyje. Tai itin aktualu ir kuriant mokomuosius simuliatorius ir žaidimus ypač specialiose tikslinėse grupėse, pavyzdžiui: kalėjimuose, mokyklose ir pan.

Daugiau informacijos: www.isaca.org
Kyla klausimų apie IT saugumą ar konferenciją?
Rašykite Šarūnas Grigaliūnas s.grigaliunas@isagency.eu

Projektą “Užupio kūrybinis klasteris” finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programą.

Rodyk draugams

Gairės : | rašyti komentarą

Minios resursas - atviras/viešas kvietimas neapibrėžto dydžio grupei žmonių ar bendruomenei atlikti atitinkamas užduotis (kurias tradiciškai atlieka tam tikri specialistai).
Remiamasi prielaida, kad per viešą kvietimą veikti kartu bus pritraukti tie, kurie yra tinkamiausi užduoties atlikimui, yra įpratę spręsti kompleksines problemas ir turės daugiausia „šviežių” ir „į temą” idėjų.
Išskiriamos kelios pagrindinės minios resursų gavimo strategijos:

1. Minios finansavimas (angl. crowdfunding). Kitose srityse šis būdas naudojamas jau kuris laikas, tuo tarpu žaidimų industrijoje jis pradėtas taikyti gana neseniai. Žaidimų kūrėjai teigia, kad „crowdfunding” nėra tikrasis finansavimas, tai labiau išankstinis būsimų užsakymų priėmimas. Tačiau minios finansavimo panaudojimas sparčiai populiarėja. Nors nėra jokios garantijos, kad panaudojant pačius populiariausius minios finansavimo tinklalapius, finansavimas žaidimui bus gautas, bet bandyti verta. Jau dabar galima rasti kelis sėkmingus pavyzdžius, kaip visuomenė finansavo žaidimų kūrimą. Pavyzdžiui, panaudojant „Kickstarter” buvo gautas reikalingas finansavimas žaidimo „Air Guitar Move” kūrimui - net 30 tūkst. dolerių. Tad nieko keista, kad jau pasigirsta tokių drąsių pasisakymų, kaip „Minios finansavimas yra žaidimų pramonės ateitis”. Populiarios minios finansavimo platformos internete: Kickstarter, GamesPlant, 8-bit Funding.

2. Minios kūryba (angl. crowdcreation). Minios kūryba tai atviras kvietimas, pavyzdžiui, sukurti TV reklamą, išversti kokią knygą ar kartu spręsti sudėtingas mokslines problemas. Žinomiausias minios kūrybos rezultatas - nemokama programinė įranga „Linux”.

3. Minios balsavimas (angl. crowdvoting). Šis balsavimas padeda nustatyti populiariausius renginius, filmus, naujienų straipsnius, žaidimus ir t.t. Įdomu tai, kad šis minios resursų (angl. crowdsourcing) tipas labiausiai pritraukia žmones. Jie mielai išsako savo nuomonę į atitinkamus dalykus ir aktyviai balsuoja.

4. Minios išmintis (angl. crowd wisdom). „Minios išminties” panaudojimas žaidimų prototipų testavimo procesuose padeda išvengti ir daugybės klaidų, ypač projekto „beta” stadijoje, kuomet projekto vykdytojai sulaukia kritinės argumentacijos iš išorės. Reiktų pastebėti, kad būtent rimtų realiame gyvenime kylančių problemų sužaidybinimas (angl. gamification) sudarė sąlygas efektyviai pritraukti ir išnaudoti minios išmintį.

Projektą “Užupio kūrybinis klasteris” finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programą.

Rodyk draugams

Gairės : | rašyti komentarą